Ana Sayfa
Giriş
ARÇ Afette Rehber Çevirmenlik

 'Afete hazır bir toplum olmak için yapılan çalışmalarda çevirmenler de kendi üzerlerine sorumluluk düştüğünü yaşayarak öğrendiler. Ülkemizde nerede ne zaman büyük deprem yaşanacağını bilmiyoruz. Ama birkaç yılda bir yıkıma yol açan, her beş on yılda bir ulusal felaketlere yol açan depremler olması uluslararası afet yardımlaşmasını da beraberinde getiriyor ve deprem gerçeğini çevirmenlerin yaşamının bir parçası kılıyor. Bu amaçla Çeviri Derneği acil durumlarda çevirmenlerin organizasyonuna dönük bir çalışma yürütmektedir. Afette Rehber Çevirmenlik gönüllü organizasyonu olarak adlandırılan bu çalışma acil durum organizasyonunu ve ön eğitimi kapsıyor.'


ARÇ, valilikçe ve DEÜ bünyesinde rektörlüğümüz tarafından da onaylanmış bir oluşumdur. Kısaca görevi ise afet anında gerek yurtdışından gelen ekiplerin koordinasyonuna yardımcı olmak ve gerekse de başka bir ülkede olmuş olan felaketlerde Türkiye'den gidecek olan ekibin / ekiplerin dil konusunda o ülkede yaşayabileceği sorunların aşmasında yardımcı olmaktır.


Birkaç yıldır gönüllü ve etkin olarak katılmaya çalıştığımız ARÇ'ta valilik, sivil savunma, il sağlık müdülüğü, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Ege Üniversitesi'nin de desteğini almayı başardık.

 

ARÇ Nedir?

ARÇ (Afette Rehber Çevirmenlik), bir afet durumunda Türkiye'ye gelecek yabancı arama kurtarma ekiplerine ve diğer yardım kuruluşlarına çeviri hizmeti vermek üzere kurulmuş gönüllü bir organizasyondur. 17 Ağustos ve 12 Kasım depremleri sonucunda yaşanan üzücü  deneyimlerin ardından birçok çevirmen, yabancı ekipler, yerel yetkililer ve insanlar arasında gereken acil iletişimi sağlamak için böyle bir yapıya ihtiyaç olduğunu hissetti. ARÇ, Çeviri Derneği'nin çatısı altında çalışmalarını yürütüyor. 


 bidlogo

Internet hizmeti konusunda bizlere destek olan

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü'ne ve

Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı'na

teşekkür ederiz.

DEULOGO