Kromatografi Grubu
Sorumlu: Memduh BÜLBÜL, PhD, Araş.Gör.Duygu HARMANCI Araş.Gör.Cemre URAL

Yüksek Performans Sıvı Kromatografi Cihazı (Shimadzu VP serisi)

Biyolojik örnekler içinde bulunan ve ölçülmesi istenen molekülleri, içi özel maddelerle doldurulmuş paslanmaz çelik kolonlardan geçirerek, yüksek basınç altında (10-400 kgf/cm2) birbirlerinden ayrılmalarını ve ardından da ayrılan maddenin özelliğine göre detektörler kullanarak miktarlarının ölçülmelerini sağlayan cihazdır Bu detektörler;190-600 nm arasında görünür ve ultraviyole bölgelerde fotometrik ve 200-650 nm eksitasyon ve emisyon dalga boylarında floresans ölçümleri yapabilmektedir. Çok yaygın kullanım alanı olan HPLC’de ölçüm yapılabilecek bazı maddeler olarak, vitaminler, lipid peroksitleri, ilaç ve katekolaminler sayılabilir.

DSC 6042

GAZ KROMATOGRAFİ-KÜTLE SPEKTROMETRİSİ (GC-MS)

Gaz kromatografisi-kütle spektroskopisi (GC-MS) adından da anlaşılabileceği gibi iki temel tekniği birleştiren bir analiz yöntemidir. Gaz kromatografisi, gaz faza geçebilen bir karışımdaki bileşenleri bir birinden ayırırken, kütle spektroskopisi bu bileşenlerin tanımlanmasını sağlar.

Çevresel analizler (hidrokarbonlar, pestisidler, herbisidler), gıda analizleri, endüstriyel kimyasal madde analizleri ve sağlıkla ilişkili analizlerin (anestezikler, antiepileptik ilaçlar, homosistein ve metiyonin gibi amino asidler, organik asidler, izoprostanlar ve DNA bazları gibi oksidatif hasar göstergeleri vb) gerçekleştirilmesinde kullanılmaktadır.

DSC 6048

arlab resim2002 yazında üniversitemiz Tıp Fakültesi bünyesinde yer alan Öğrenme Kaynakları Merkezine bağlı olarak kurulan Araştırma Laboratuarı- ARLAB, açılışından bugüne artan ilgi ile karşılanmıştır.
>>DEVAMI>>