ÜNİVERSİTEMİZ HAKKINDA

ÜNİVERSİTEMİZ HAKKINDA

universitemiz hakkinda 1

Türkiye’nin üçüncü büyük kenti İzmir’de; 13 fakülte, 10 enstitü, 1 konservatuvar, 4 yüksekokul, 5 meslek yüksekokulu ve 49 araştırma ve uygulama merkezinden oluşan toplam 83 birimiyle dev bir eğitim kurumu olan üniversitemiz; yaklaşık 6.000 akademik ve idari personeliyle, yaklaşık 60.000 öğrenciye eğitim hizmeti vermeyi sürdürmektedir.

Buca, Balçova, İnciraltı, Alsancak, Narlıdere, Hatay, Urla, Seferihisar, Ürkmez, Bornova, Karşıyaka, Foça, Torbalı ve Bergama gibi farklı yerleşim bölgelerinde eğitim - öğretim faaliyetlerini sürdüren Dokuz Eylül Üniversitesi, özgün bir kimliğe sahip olan İzmir kentinin dinamik dokusunu yaşayan bir “Kent Üniversitesi”dir. Üçte biri İzmir’de yaşayan, üçte ikisi ise Türkiye’nin dört bir yanından gelen öğrencilerin eğitim gördüğü üniversitemiz, 2012 - 2013 eğitim - öğretim yılı itibarıyla “Farabi Değişim Programı” çerçevesinde 68 üniversite ile protokol imzalamıştır. Bu kapsamda; 2013 - 2014 eğitim - öğretim yılı içinde 1000 öğrencinin Dokuz Eylül Üniversitesi’nde eğitim görmesini, 150 öğrencinin de Dokuz Eylül Üniversitesi’nden diğer üniversitelere değişime gitmesini hedeflemiştir.

universitemiz hakkinda 2

Eğitimdeki başarısı ve ayrıcalıklarının yanı sıra Türkiye’nin hatta dünyanın en iyi hastanelerinden birine sahip olan Dokuz Eylül Üniversitesi; öğretim üyelerinin kalitesi, bina ve teknik donanımı ile bu alandaki üstünlüğünü, tıp eğitimindeki başarısı ile de pekiştirmiştir. Böylesi iddialı bir altyapı ile üniversitemiz, stratejik planında ilk sıralarda yer alan “bilimsel araştırma” hedefi doğrultusunda, dünyanın en gelişmiş AR-GE merkezlerinden birini bünyesine katmak için kolları sıvamıştır. Tıp Fakültesi’nin yakın işbirliği ile katma değeri yüksek, patentlenebilir, sağlık alanında uygulanabilir çıktıların hedeflendiği, uluslararası düzeyde tanınan, akredite İleri Biyomedikal Araştırmalar Merkezi’mizin inşaatı hızla devam etmektedir. “Hücresel Tedaviler”, “Kanser Biyolojisi”, “Genetik Hastalıkların Moleküler Biyolojisi”, “DNA Biyobankası” gibi faaliyetlerin sürdürüleceği AR-GE Merkezi’nin, idari binası tamamlanmış, araştırma bölümlerinin de hızla tamamlanması hedeflenmektedir. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde faaliyete geçecek AR-GE Merkezi, Türk bilim dünyasına dinamizm kazandıracaktır.

Kendini sürekli yenileyen öğretim elemanı kadrosunun çabası ile üniversitemiz, tüm eğitim, araştırma, laboratuvar ve kütüphane olanaklarını günün koşullarına göre yenilemeye özen göstermektedir. Ayrıca öğretim elemanlarını ve öğrencileri daha fazla araştırma ve buluş için özendirmek amacıyla ülkemizin ilk ve tek, dünyanın ikinci “Öğrenme Kaynakları Merkezi” üniversitemiz bünyesinde hizmete açılmıştır.

Dokuz Eylül Üniversitesi olarak, öğrencilerimizi bilgiye ulaşmayı bilen, sorgulayan, özgürce düşünen ve düşündüğünü ifade eden, araştırmacı, yaratıcı, yurt ve insan sevgisini yüreğinde taşıyan, çalışkan ve üretken bireyler olarak yetiştirmek için çalışırken kaliteden hiçbir şekilde ödün vermiyoruz.

universitemiz hakkinda 3

Yerleşkelerimizdeki yaşam kalitemizi kültürel, sanatsal, sosyal ve sportif etkinliklerimizle sürekli olarak geliştiriyoruz. Üniversitemiz bünyesinde yer alan ve her biri faaliyet gösterdiği sektördeki profesyonel kuruluşlarla rekabet edebilecek düzeyde kaliteli hizmetler sunan Hastane, Sürekli Eğitim Merkezi, Kültür Sarayı, Senfoni Orkestrası, Sosyal Tesisler, Öğrenci Eğitim ve Dinlenme Tesisi, Otel, Yayınevi, Haber Ajansı ve Patent Enstitüsü ile ülkemize hizmet vermekten mutluluk duyuyoruz.