DEÜ-SBE Medikal İnformatik Anabilim Dalı
Anasayfa

Giriş Formu


Kayıp Parola?
Eğitim süresi PDF Yazdır E-posta
Yazar Administrator   
Medikal İnformatik Anabilim Dalı, biri hazırlık programı olmak üzere 5 yarı yıldan oluşan ve projeye dayalı öğrenme yöntemi ile yürüyen yüksek lisans eğitimi vermektedir. Program dili Türkçe ve İngilizce´dir

Hazırlık (Güz Yarıyılı)

Öğrencinin ilgi ve formasyonuna göre seçeceği en az 12 kredi dersi alması gerekir. Seçilecek dersler arasında Temel Informasyon Teknolojileri, Sağlık Araştırma teknikleri ve analiz yöntemleri, Genetik, Uygulamalı matematik, Algoritma Analizi, Metabolizma, Programlama, Bilgisayar organizasyonu ve mimarisi, Veri yöntemi sistemleri gibi dersler bulunmaktadır.

1. Öğrenim Yılı

Bahar Yarıyılı
Temel derslerin yer aldığı bu yarıyılda isteyen öğrenciler için Aachen Üniversitesinde en az 12 kredili ve biyomedikal mühendislik konularının ağırlıkta olduğu bir seçenekli program olanağı da bulunmaktadır. Üniversitemizde kalarak eğitim alacak öğrenci grubu, yapay nöral ağlar, mikroprosesör uygulamaları, informasyon teorisi ve kodlama, biyomedikal sinyal işleme gibi dersler arasından 12 kredilik bir seçim yapacaktır.

Güz Yarıyılı
Bu yarı yılda üniversitemizde 12 kredilik projeye dayalı eğitim uygulaması yapılacaktır. Öğrenciler bu yarı yılda bir proje aracılığı ile medikal informatik kavramları ile tanışarak, çeşitli medikal verilerin elde edilişini, veri tabanı sistemlerini, veri yapıları ve veri analizi yapabilmeyi öğrenecektir. Bu yarı yıl öğrenme hedefleri arasında medikal kodlama sistemleri, operasyon sistemlerinin altyapı ve işleyişi, sistem analizi ve dizaynı, veri tabanı yönetimine ilişkin temel kavramları anlama gibi hedefler bulunmaktadır. Öğrenciler bu yarı yılda bir ders listesi içerisinden kendi belirleyecekleri konulardaki sunumları da alacak ve alanda çalışma fırsatı bulacaklardır.

2. Öğrenim Yılı 

Bahar Yarıyılı
İşleyiş 1. Yıl Güz Yarıyılı ile aynıdır. Bu yarıyılda temel olarak biyoistatistik, bilgisayar sistemlerinin organizasyonu, multimedya bilgi sistemleri, bilgisayar grafikleri, kullanıcı arayüzleri, teletıp, internet, klinik karar destek sistemlerinin öğrenilmesi hedeflenmiştir. Bu yarı yılda da seçmeli sunumlar ve alan çalışmaları sürecektir.

Güz Yarıyılı
Bu yarı yılda 12 kredilik bir dönem projesi yürütülecektir. Proje biri mehendislik, diğeri tıp kökenli iki danışman aracılığı ile yürütülecektir. Dönem projeleri Aachen Üniversitesi ile işbirliği içinde de yapılabilir. Bu durumda danışmanlardan biri Aachen Üniversitesinden seçilecektir.

Son Güncelleme ( Wednesday, 03 November 2010 )
 
< Önceki   Sonraki >